Tepelná izolácia - čo všetko by ste mali vedieť pri jej výbere?
Pridané: 08.08.2018 13:10:31 Počet zobrazení: 5761
08 August 2018
Ak sa rozhodnete investovať do rekonštrukcie svojho obydlia v podobe inštalácie tepelnej izolácie, tak by ste mali vedieť, že tento proces nepatrí medzi jednoduché záležitosti a práve preto by mal byť odovzdaný do rúk odborníkov. My si dnes zhrnieme niekoľko kľúčových bodov, vďaka ktorým sa do danej problematiky budú lepšie rozumieť aj tí menej skúsení.
Čo ovplyvňuje výber materiálu?
Voľba konkrétneho materiálu závisí od toho, čo od izolácie očakávame, teda aké by mala mať vlastnosti a kam bude použitá. Budeme izolovať fasády? Strechy? Ak strechy, tak aké? Ploché alebo šikmé? Dnes sa vyrába množstvo izolácií a výhodou je, že tieto materiály už nespĺňajú len funkciu izolácie tepla, ale často ponúkajú aj akúsi „nadstavbu."
Výber miesta úzko korešponduje s výberom materiálov. Ak naša izolácia nemusí mať žiadne špeciálne vlastnosti, tak siahneme po základných druhoch. V prípade izolácie striech bude dobré, ak siahneme po typoch, ktoré zvyšujú protipožiarnu ochranu, respektíve zvukovú izoláciu, v prípadoch, že z podkrovia plánujeme vytvoriť obytný priestor.
Vo všeobecnosti sa ale hľadíme na dva dôležité údaje – tepelný odpor a súčiniteľ tepelnej vodivosti.
Práve tieto dve veličiny definujú to, ako dobre bude materiál izolovať teplo. Vyšší tepelný odpor vieme docieliť výberom väčšej hrúbky a nižšou tepelnou vodivosťou. Hodnota tepelného odporu sa vo všeobecnosti rovná miere izolácie.
Požiarna bezpečnosť, izolácia zvuku a iné vlastnosti
Už vyššie sme načrtli, že dnešné izolačné materiály sú pomerne univerzálne a keďže takáto rekonštrukcia nie je najlacnejšia, tak by ste sa na konkrétne materiály mali pozerať zo širšieho hľadiska a všímať si aj iné vlastnosti. Ak potrebujeme izoláciu s protipožiarnou ochranou, tak určite odporúčame materiály zo sklených vlákien.
Pri podlahách, priečkach alebo podkrovných priestoroch sa často vyskytuje potreba toho, aby mali izolácie dobré akustické vlastnosti a teda tlmili zvuk v danom priestore. V takomto prípade by ste mali siahnuť po materiáloch zo sklenej/kamennej vaty alebo po špeciálnych polystyrénových tesnení. Okrem toho by ste mali sledovať aj údaj paropriepustnosti a ak idete dávať izoláciu do vlhkých priestorov, tak vyberajte impregnované typy.
Vhodný podklad na aplikáciu izolácie
Keď už máme zvolený vhodný materiál pre naše účely, tak sa presúvame k podkladom. Predtým, než sa pustíme do aplikovania tepelnoizolačných materiálov, tak musíme efektívne upraviť podklad, na ktorý izolačné materiály ukotvíme, či prilepíme.
Podklad musíme pripraviť tak, aby bol suchý a čistý. Je potrebné ho mechanicky očistiť, odstrániť ostré časti od omietky, zbaviť ho machov a iných neželaných prekážok.