Späť

Ako správne postupovať pri zatepľovaní fasád

Pridané: 08.08.2018 12:57:54 Počet zobrazení: 5444

08 August 2018

Správna funkčnosť izolácií pri zateplení fasády závisí od dvoch kľúčových faktorov – v prvom rade je to výber vhodného materiálu, čiže aby mal potrebné vlastnosti spĺňajúce vaše potreby. Po vybraní materiálu je dôležité, aby boli izolácie nainštalované správnym spôsobom a práve to sa vám dnes posnažíme stručne objasniť.

Úprava podkladu

Pri podklade sa držíme zásady, že musí byť čistý, suchý a schopný niesť izolačný materiál. To znamená, že ho musíme pred začatím aplikácie materiálov poriadne ošetriť – zbaviť špiny, prachu, porastu, odstrániť ostré výbežky malty a záverom použiť dezinfekčný prostriedok. Ak je podklad vlhký, tak sa musíme zbaviť aj príčiny vlhnutia.

Osadenie zakladajúcich profilov

V tomto bode je kľúčovým pojmom zakladacia lišta. Tá je tvorená z ľahkého nerezového kovu, jej parametre musia korešpondovať s hrúbkou vybranej izolácie a musí byť založená vodorovne. Zatepľovací systém z polystyrénu alebo minerálnej vlny sa následne zakladá aspoň 30 centimetrov nad touto lištou, pričom soklové časti sa izolujú doskami z extrudovaného polystyrénu. Jednotlivé profily sa napájajú cez plastové spojky.

Lepenie a aplikácia izolácie

Pred samotným nanesením lepidla na izolačné dosky je potrebné vytvoriť tenkú penetračnú vrstvu po obvode dosky a v strede tri terče, teda na miesta, kde príde lepidlo. V ďalšom bode aplikujeme lepidlo na spomínané miesta, čiže po obvode a v strede tri terče. Čo sa týka množstva lepu, tak po pritlačení by povrch dosky mal zo 40% byť tvorený práve lepiacou vrstvou, ale dajte pozor, aby sa lepidlo nedostalo na bočné strany dosiek.

EPS alebo FKD S izolačné dosky sa na stenu lepia na zraz, tesne vedľa seba a bez škár. V prípade výskytu škár sa vypĺňajú nízkoroztiažnou penou, no nemali by mať viac ako 4 mm. Dosky sa zásadne lepia na stenu s minimálnym presahom 20 cm a vždy smerom hore od zakladacej lišty. Prvý rad sa osádza zatlačením k prednej strane profilu, tak aby ho izolácia nepresahovala a ani nebola zapustená.

Kotvenie zatepľovacích dosiek

Doterajšími krokmi sme si vytvorili „hrubý náčrt" izolácie a pre jej dokonalé fungovanie je nutné ju zafixovať na stenu pomocou izolačných kotiev. Kotvenie sa vykonáva 1 až 3 dni po osadení celej izolácie a vykonáva sa pomocou rozperných kotiev s kovovým tŕňmi (pri type FKD S) alebo plastovými tŕňmi (pri EPS polystyréne).

Vystužovacia vrstva a finálna úprava

Pred samotným procesom armovania sa minerálne izolačné dosky penetrujú malou dávkou lepidla, následne sa aplikuje armovacie lepidlo a do pripraveného lôžka sa vloží sieťka. Tá by sa mala ukladať smerom zhora nadol s presahom v spojoch 10 cm. Pri polystyrénoch EPS F sa penetračná vrstva lepidla vynecháva. Po tomto všetkom počkáme, kým sa povrch dostatočne vysuší a môžeme nanášať omietku.

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie